TI SN65LVDM180PWG4
TI SN65LVDM180PWG4
TI SN65LVDM180PWG4
Manufacturer No:
SN65LVDM180PWG4
Manufacturer:
TI
Package:
TSSOP
Description:
3.3V 14 Pin Receivers 1 Bits 1 Functions Min 3V V Max 3.6V V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
SN65LVDM180PWG4 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TSSOP
  • Number of Pins
  • 14
  • Weight
  • 58.910309mg
  • Packaging
  • Rail/Tube
  • JESD-609 Code
  • e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Line Driver or Receivers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 260
  • Number of Functions
  • 1
  • Supply Voltage
  • 3.3V
  • Terminal Pitch
  • 0.65mm
  • Pin Count
  • 14
Download datasheets and manufacturer documentation for TI SN65LVDM180PWG4.
SN65LVDM180PWG4 Overview
LED drivers benefit from this IC's enhanced TSSOP package.The Rail/Tube package contains this receiver.3.3V is the supply voltage range that this line driver ic can efficiently operate with.Transceiver comes with 14 standard pinouts that meet the market's requirements.An enhanced power dissipation control driver IC featuring 14 pins.The package size of this optical transceiver has been dramatically reduced by downsizing ICs and using high-density Surface Mount mounting techniques.It was possible to achieve a 1-bit resolution through this ic receiver.In most cases, the receiver will be specified with a 1-bit resolution.There is a supply voltage of 3.3V on the input of this transceiver module, so it can be operated from that source.In this category, this rf transceiver module belongs to the Line Driver or Receivers subcategory.Under 85°C, the operating transceiver module's temperature must be kept below.There must not be a minimum operating temperature of -40°C for this optical transceiver.The transceiver's maximum supply voltage that can be applied to this IC is rated at 3.6V.A transmitter, or can transceiver that produces radio waves with the aid of an antenna, is used in telecommunications to transmit or send data.In order to use this line driver ic, it is necessary to have a voltage supply of at least 3V.
SN65LVDM180PWG4 Features
Rail/Tube package
14 pin count
14 pins