DIODES SMCJ33CA-13-F
DIODES SMCJ33CA-13-F
DIODES SMCJ33CA-13-F
Manufacturer No:
SMCJ33CA-13-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
GREEN, PLASTIC, SMC, 2 PIN
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC.53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SMCJ33CA-13-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Circuit Protection
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Applications
  • General Purpose
  • Bidirectional Channels
  • 1
  • Capacitance @ Frequency
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
  • 28.1A
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • DO-214AB, SMC
  • Power - Peak Pulse
  • 1500W (1.5kW)
  • Power Line Protection
  • No
  • Supplier Device Package
  • SMC
  • Zener
  • Voltage - Breakdown (Min)
  • 36.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
  • 53.3V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
  • 33V