DIODES SMBJ30A-13-F
DIODES SMBJ30A-13-F
DIODES SMBJ30A-13-F
Manufacturer No:
SMBJ30A-13-F
Manufacturer:
DIODES
Package:
SMB, 2 PIN
Description:
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB.48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SMBJ30A-13-F Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Circuit Protection
  • Manufacturer
  • Diodes Incorporated
  • Series
  • SMBJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Applications
  • General Purpose
  • Capacitance @ Frequency
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
  • 12.4A
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case
  • DO-214AA, SMB
  • Power - Peak Pulse
  • 600W
  • Power Line Protection
  • No
  • Supplier Device Package
  • SMB
  • Zener
  • Unidirectional Channels
  • 1
  • Voltage - Breakdown (Min)
  • 33.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
  • 48.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
  • 30V