NXP SCF5249VF140
NXP SCF5249VF140
NXP SCF5249VF140
Manufacturer No:
SCF5249VF140
Manufacturer:
NXP
Package:
Description:
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller SCF52xx Series SCF5249
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SCF5249VF140 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Supplier Device Package
  • 160-MAPBGA (15x15)
  • Operating Temperature
  • -20°C~70°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • SCF52xx
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Base Part Number
  • SCF5249
  • Oscillator Type
  • External
  • Number of I/O
  • 47
  • Type
  • Parameter
  • Speed
  • 140MHz
  • RAM Size
  • 96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 3V~3.6V