DIODES SBR10U40CTFP
DIODES SBR10U40CTFP
DIODES SBR10U40CTFP
Manufacturer No:
SBR10U40CTFP
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 5A 40V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10U40CTFP Information
  • Factory Lead Time
  • 15 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 2.299997g
  • Published
  • 2012
  • 3
  • Termination
  • Radial
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10U40CTFP.
SBR10U40CTFP Overview
The device operates when the forward voltage is set to 250mV.A maximum output voltage of 5A is supported by array.The device operates when the forward voltage is set to 10A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 500?A.
SBR10U40CTFP Features
250mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A