DIODES SBR10U40CTB
DIODES SBR10U40CTB
DIODES SBR10U40CTB
Manufacturer No:
SBR10U40CTB
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 5A 40V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10U40CTB Information
  • Factory Lead Time
  • 14 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 1.879999g
  • Published
  • 2013
  • Number of Terminations
  • 2
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10U40CTB.
SBR10U40CTB Overview
In the case of 470mV forward voltage, the device will operate.5A is the maximum output voltage array can support.In the case of 10A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 500?A.
SBR10U40CTB Features
470mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A