DIODES SBR10U40CT
DIODES SBR10U40CT
DIODES SBR10U40CT
Manufacturer No:
SBR10U40CT
Package:
TO-220-3
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 5A 40V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10U40CT Information
  • Factory Lead Time
  • 15 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.000006g
  • Published
  • 2012
  • 3
  • Termination
  • Radial
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10U40CT.
SBR10U40CT Overview
A forward voltage of 250mV will enable the device to operate.This device can support a maximum output voltage of 5A.A forward voltage of 10A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 500?A.
SBR10U40CT Features
250mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A