DIODES SBR10200CTL-13
DIODES SBR10200CTL-13
DIODES SBR10200CTL-13
Manufacturer No:
SBR10200CTL-13
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 5A 200V-DC 2-Element TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10200CTL-13 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 15 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 200.005886mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • SBR®
  • Published
  • 2010
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10200CTL-13.
SBR10200CTL-13 Overview
Devices that have a forward voltage of 940mV will operate.The maximum output voltage is 5A.Devices that have a forward voltage of 10A will operate.The reverse voltage peak of this device is 100?A.
SBR10200CTL-13 Features
940mV forward voltage
a maximum output voltage of 5A