DIODES SBR10200CTB-13-G
DIODES SBR10200CTB-13-G
DIODES SBR10200CTB-13-G
Manufacturer No:
SBR10200CTB-13-G
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~175°C 5A 200V-DC 1-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10200CTB-13-G Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 16 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 2.012816mg
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • SBR®
  • Published
  • 2010
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 175°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10200CTB-13-G.
SBR10200CTB-13-G Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 920mV.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 10A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 50?A.
SBR10200CTB-13-G Features
920mV forward voltage