DIODES SBR10200CT
DIODES SBR10200CT
DIODES SBR10200CT
Manufacturer No:
SBR10200CT
Manufacturer:
DIODES
Package:
TO-220-3
Description:
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 5A 200V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
SBR10200CT Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 6 Weeks
  • Mount
  • Through Hole
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Number of Pins
  • 3
  • Weight
  • 6.000006g
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Packaging
  • Tube
  • Series
  • SBR®
  • Published
  • 2010
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 3
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 150°C
  • Min Operating Temperature
  • -65°C
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for DIODES SBR10200CT.
SBR10200CT Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 900mV to operate the device.In this case, the forward voltage has to be set at 10A to operate the device.A reverse voltage peak of 100?A is applied to devices like this one.
SBR10200CT Features
900mV forward voltage