Renesas RV1S9060ACCSP-10YV#SC0
Renesas RV1S9060ACCSP-10YV#SC0
Renesas RV1S9060ACCSP-10YV#SC0
Manufacturer No:
RV1S9060ACCSP-10YV#SC0
Manufacturer:
Renesas
Package:
6-SOIC (0.295, 7.50mm Width), 5 Leads
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
RV1S9060ACCSP-10YV#SC0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 16 Weeks
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tray
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply
  • 6V
  • Voltage - Isolation
  • 5000Vrms
  • Type
  • Parameter
  • Output Type
  • CMOS
  • Number of Channels
  • 1
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
  • 1.55V
  • Optoelectronic Device Type
  • LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Data Rate
  • 15Mbps
  • Rise / Fall Time (Typ)
  • 5ns 5ns
  • Current - Output / Channel
  • 10mA
  • Current - DC Forward (If) (Max)
  • 6mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
  • 60ns, 60ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
  • 50kV/?s