Rectron USA RM8N650IP
Rectron USA RM8N650IP
Rectron USA RM8N650IP
Manufacturer No:
RM8N650IP
Manufacturer:
Rectron USA
Package:
TO-251-3 Stub Leads, IPak
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 540mOhm @ 4A, 10V ±30V 680 pF @ 50 V 650 V TO-251-3 Stub Leads, IPak
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
RM8N650IP Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-251-3 Stub Leads, IPak
  • Supplier Device Package
  • TO-251
  • Mfr
  • Rectron USA
  • Package
  • Tube
  • Product Status
  • Active
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Power Dissipation (Max)
  • 80W (Tc)
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 540mOhm @ 4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 3.5V @ 250?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 680 pF @ 50 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 8A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 650 V
  • Vgs (Max)
  • ±30V
Download datasheets and manufacturer documentation for Rectron USA RM8N650IP.
RM8N650IP Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 680 pF @ 50 V.The transistor must receive a 650 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
RM8N650IP Features
a 650 V drain to source voltage (Vdss)