Rectron USA RM75N60T2
Rectron USA RM75N60T2
Rectron USA RM75N60T2
Manufacturer No:
RM75N60T2
Manufacturer:
Rectron USA
Package:
TO-220-3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 11.5mOhm @ 30A, 10V ±20V 2350 pF @ 25 V 60 V TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
RM75N60T2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Supplier Device Package
  • Mfr
  • Rectron USA
  • Package
  • Tube
  • Product Status
  • Active
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Power Dissipation (Max)
  • 110W (Tc)
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 11.5mOhm @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 4V @ 250?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 2350 pF @ 25 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 75A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 60 V
  • Vgs (Max)
  • ±20V
Download datasheets and manufacturer documentation for Rectron USA RM75N60T2.
RM75N60T2 Overview
A device's maximum input capacitance is 2350 pF @ 25 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 60 V drain to source voltage (Vdss).
RM75N60T2 Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)