Rectron USA RM6A5P30S8
Rectron USA RM6A5P30S8
Rectron USA RM6A5P30S8
Manufacturer No:
RM6A5P30S8
Manufacturer:
Rectron USA
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
RM6A5P30S8 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • 8-SOP
  • Mfr
  • Rectron USA
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Product Status
  • Active
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Power - Max
  • 1.5W (Ta)
  • FET Type
  • 2 P-Channel (Dual)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 25mOhm @ 6A, 10V
  • Type
  • Parameter
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 2.5V @ 250?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 1345pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 6.5A (Ta)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 12.6nC @ 4.5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 30V