Rectron USA RM50N60LD
Rectron USA RM50N60LD
Rectron USA RM50N60LD
Manufacturer No:
RM50N60LD
Manufacturer:
Rectron USA
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 20mOhm @ 20A, 10V ±20V 2050 pF @ 30 V 60 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
RM50N60LD Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • TO-252-2
  • Mfr
  • Rectron USA
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Product Status
  • Active
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 10V
  • Power Dissipation (Max)
  • 85W (Tc)
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • Type
  • Parameter
  • FET Type
  • N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 20mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 2.5V @ 250?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 2050 pF @ 30 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 50A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 60 V
  • Vgs (Max)
  • ±20V
Download datasheets and manufacturer documentation for Rectron USA RM50N60LD.
RM50N60LD Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2050 pF @ 30 V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 60 V.
RM50N60LD Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)