Rectron USA RL1N1500F
Rectron USA RL1N1500F
Rectron USA RL1N1500F
Manufacturer No:
RL1N1500F
Manufacturer:
Rectron USA
Package:
Axial
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.8 V @ 500 mA -55°C ~ 150°C 5 ?A @ 1500 V Axial Through Hole
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
RL1N1500F Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • Axial
  • Supplier Device Package
  • A-405
  • Mfr
  • Rectron USA
  • Package
  • Tape & Reel (TR)
  • Product Status
  • Active
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
  • Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 5 ?A @ 1500 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 1.8 V @ 500 mA
  • Type
  • Parameter
  • Operating Temperature - Junction
  • -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 1500 V
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 1A
  • Capacitance @ Vr, F
  • 15pF @ 4V, 1MHz