Renesas R5S72641W144FP#U0
Renesas R5S72641W144FP#U0
Renesas R5S72641W144FP#U0
Manufacturer No:
R5S72641W144FP#U0
Manufacturer:
Renesas
Package:
208-LQFP
Description:
ROMless SH2A-FPU 32-Bit Microcontroller SuperH® SH7260 Series R5S72641 208 Pin 144MHz 208-LQFP
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
R5S72641W144FP#U0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 20 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 208-LQFP
  • Number of Pins
  • 208
  • Operating Temperature
  • -20°C~85°C TA
  • Packaging
  • Tray
  • Series
  • SuperH® SH7260
  • Published
  • 2011
  • Part Status
  • Active
  • Type
  • Parameter
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Frequency
  • 144MHz
  • Base Part Number
  • R5S72641
  • Operating Supply Voltage
  • 3.3V
  • Interface
  • CAN, I2C, SCI, SD, SPI, USB
  • Oscillator Type
  • External
  • Number of I/O
  • 115
  • RAM Size
  • 1M x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
  • 1.1V~3.6V
  • Core Processor
  • SH2A-FPU
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas R5S72641W144FP#U0.
R5S72641W144FP#U0 Overview
The package has a 208-LQFP shape. With 115 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is ROMless. Temperatures within -20°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. The SuperH® SH7260 series is comprised of this electrical component. There's a SH2A-FPU Core Processor inside. It is possible to find alternatives to the base part number R5S72641 by using the part number search tool. An effective performance can be achieved at a frequency of 144MHz. It is possible to access the 208 pins on the chip. In total, it has 9 timers and counters in it. As far as UART channels are concerned, it has 8.