MURATA PVG5A102C01R00
MURATA PVG5A102C01R00
MURATA PVG5A102C01R00
Manufacturer No:
PVG5A102C01R00
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
TRIMMER SURFACE MOUNT, Cermet, 1kOhm, 10%,
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PVG5A102C01R00 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Mounting Feature
  • SURFACE MOUNT
  • Weight
  • 60mg
  • Tolerance
  • 10%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Type
  • Parameter
  • Resistance
  • 1kOhm
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Composition
  • Cermet
  • Power Rating
  • 250mW
  • Packing Method
  • TR
  • Depth
  • 3.9mm