MURATA PVG3K103C01R00
MURATA PVG3K103C01R00
MURATA PVG3K103C01R00
Manufacturer No:
PVG3K103C01R00
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
TRIMMER PVG3 Series, Cermet, 10kOhm, 20%,
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PVG3K103C01R00 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Terminal Shape
  • GULL WING
  • Series
  • PVG3
  • Tolerance
  • 20%
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Type
  • Parameter
  • Min Operating Temperature
  • -55°C
  • Composition
  • Cermet
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Variable Resistors
  • Power Rating
  • 250mW
  • Packing Method
  • TR
  • Construction
  • Trimmer Pot
  • Resistor Type
  • TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
  • 0.25W