MURATA PVG3G102A01R00
MURATA PVG3G102A01R00
MURATA PVG3G102A01R00
Manufacturer No:
PVG3G102A01R00
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
TRIMMER SURFACE MOUNT, Cermet, 1kOhm, 30%,
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PVG3G102A01R00 Information
  • Type
  • Parameter
  • Surface Mount
  • YES
  • Terminal Shape
  • FLAT
  • Mounting Feature
  • SURFACE MOUNT
  • Tolerance
  • 30%
  • Number of Terminations
  • 3
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 1kOhm
  • Composition
  • Cermet
  • Subcategory
  • Variable Resistors
  • Type
  • Parameter
  • Power Rating
  • 250mW
  • Packing Method
  • TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Resistor Type
  • TRIMMER
  • Rated Power Dissipation (P)
  • 0.25W
  • Actuator Type
  • SCREW
  • Rated Temperature
  • 70°C