MURATA PRG18BB101MS1RB
MURATA PRG18BB101MS1RB
MURATA PRG18BB101MS1RB
Manufacturer No:
PRG18BB101MS1RB
Description:
PTC RESET FUSE 16V 21MA 0603
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PRG18BB101MS1RB Information
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Active
  • Voltage - Max
  • 16V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
  • 21 mA
  • Current - Trip (It)
  • 45 mA
  • Current - Max
  • 200 mA
  • Resistance - 25°C (Typ)
  • 100 Ohms
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -20°C ~ 85°C
  • Size / Dimension
  • 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Thickness (Max)
  • 0.037" (0.95mm)