MURATA PRG15BC180MM1RC
MURATA PRG15BC180MM1RC
MURATA PRG15BC180MM1RC
Manufacturer No:
PRG15BC180MM1RC
Manufacturer:
MURATA
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
PTC RESET FUSE 24V 47MA 0402
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PRG15BC180MM1RC Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Electronics
  • Series
  • POSISTOR®, PRG
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Not For New Designs
  • Type
  • Ceramic
  • Voltage - Max
  • 24V
  • Current - Hold (Ih) (Max)
  • 47 mA
  • Current - Trip (It)
  • 98 mA
  • Current - Max
  • 1.2 A
  • Resistance - 25°C (Typ)
  • 18 Ohms
  • Parameter
  • Operating Temperature
  • -20°C ~ 85°C
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0402 (1005 Metric)
  • Size / Dimension
  • 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Thickness (Max)
  • 0.043" (1.10mm)