NXP PMEG4005AEA
NXP PMEG4005AEA
NXP PMEG4005AEA
Manufacturer No:
PMEG4005AEA
Manufacturer:
NXP
Package:
PLASTIC, SC-76, 2 PIN
Description:
0.5A, 40V, SILICON, SIGNAL DIODE, PLASTIC, SC-76, 2 PIN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PMEG4005AEA Information
  • Type
  • Parameter
  • Pbfree Code
  • Yes
  • RoHS Status
  • RoHS Compliant
  • Part Life Cycle Code
  • Transferred
  • Ihs Manufacturer
  • NXP SEMICONDUCTORS
  • Part Package Code
  • SC-76
  • Package Description
  • PLASTIC, SC-76, 2 PIN
  • Pin Count
  • 2
  • Reach Compliance Code
  • compliant
  • ECCN Code
  • EAR99
  • HTS Code
  • Type
  • Parameter
  • Samacsys Manufacturer
  • NXP
  • Configuration
  • SINGLE
  • Diode Element Material
  • SILICON
  • Diode Type
  • RECTIFIER DIODE
  • Forward Voltage-Max (VF)
  • 0.13 V
  • JESD-30 Code
  • R-PDSO-G2
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Moisture Sensitivity Level
  • 1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
  • 10 A