NEXPERIA PMEG4005AEA/M5X
NEXPERIA PMEG4005AEA/M5X
NEXPERIA PMEG4005AEA/M5X
Manufacturer No:
PMEG4005AEA/M5X
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323.Diode 40 V 500mA Surface Mount SOD-323
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PMEG4005AEA/M5X Information
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Part Status
  • Obsolete
  • Manufacturer Lead Time
  • 12 Weeks
  • Capacitance @ Vr, F
  • 43pF @ 1V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
  • 500mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
  • 100 µA @ 40 V
  • Operating Temperature - Junction
  • 150°C (Max)
  • Speed
  • Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
  • 40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
  • 470 mV @ 500 mA