MURATA PKLCS1212E24A0-R1
MURATA PKLCS1212E24A0-R1
MURATA PKLCS1212E24A0-R1
Manufacturer No:
PKLCS1212E24A0-R1
Manufacturer:
MURATA
Package:
Description:
BUZZER PIEZO 1.5V 12X12MM SMD
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PKLCS1212E24A0-R1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Electronics
  • Series
  • PK
  • Package
  • Tape & Reel (TR),Digi-Reel®,Cut Tape (CT)
  • Product Status
  • Active
  • Driver Circuitry
  • Transducer, Externally Driven
  • Input Type
  • Zero-Peak Signal
  • Voltage - Rated
  • 1.5 V
  • Voltage Range
  • 12.5V (Max)
  • Frequency
  • 2.4kHz
  • Technology
  • Piezo
  • Type
  • Parameter
  • Operating Mode
  • Single Tone
  • Sound Pressure Level (SPL)
  • 75dB @ 1.5V, 10cm
  • Port Location
  • Side
  • Operating Temperature
  • -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Termination
  • Solder Pads
  • Size / Dimension
  • 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.126" (3.20mm)