MURATA PKB24SPCH36W1-B0
MURATA PKB24SPCH36W1-B0
MURATA PKB24SPCH36W1-B0
Manufacturer No:
PKB24SPCH36W1-B0
Manufacturer:
MURATA
Package:
Radial
Description:
BUZZER PIEZO 12V 24.3MM TH
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PKB24SPCH36W1-B0 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mfr
  • Murata Electronics
  • Series
  • PK
  • Package
  • Bulk
  • Product Status
  • Obsolete
  • Driver Circuitry
  • Transducer, Externally Driven
  • Input Type
  • DC
  • Voltage - Rated
  • 12 V
  • Voltage Range
  • 3 ~ 15V
  • Frequency
  • 3.6kHz
  • Technology
  • Piezo
  • Type
  • Parameter
  • Operating Mode
  • Single Tone
  • Current - Supply
  • 16mA
  • Port Location
  • Top
  • Operating Temperature
  • -20°C ~ 70°C
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Termination
  • PC Pins
  • Size / Dimension
  • 0.957" Dia (24.30mm)
  • Height - Seated (Max)
  • 0.394" (10.00mm)