Microchip PIC18F25K83T-I/SS
Microchip PIC18F25K83T-I/SS
Microchip PIC18F25K83T-I/SS
Manufacturer No:
PIC18F25K83T-I/SS
Manufacturer:
Microchip
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
8 bit MCU family featuring CAN, 12-bit ADC with computation, DMA and Vector Interrupts
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PIC18F25K83T-I/SS Information
  • Type
  • Parameter
  • Program Memory Size (KB)
  • 32
  • RAM
  • 2048
  • Data EEPROM (bytes)
  • 1024
  • Pin Count
  • 28
  • Operation Voltage Max.(V)
  • 5.5
  • Operation Voltage Min.(V)
  • 1.8
  • ADC Resolution Max
  • 12
  • ADC Channels
  • 24
  • Zero Cross Detect
  • True
  • Number of Comparators
  • 2
  • Type
  • Parameter
  • SPI
  • 1
  • I2C
  • 1
  • Stand alone PWM
  • 4
  • Low Power
  • Yes
  • Numerically Controlled Oscillator (NCO)
  • Data Signal Modulator (DSM)
  • Supports CAN 1.2, 2.0A and 2.0B
  • Six modes of operation
  • Supports legacy - Fully backward compatibly
  • Interrupt Vector Table
  • Programmable single or dual priority
  • Two level hardware context saving
  • Eliminates need for CPU involvement in data transfers
  • Access to all memory spaces and peripherals
  • Flexible source and destination message sizes
  • Programmable DMA priority
  • Memory Access Partition (MAP) - Customize flash partitioning with bootloader write protection
  • WDT: 500nA @ 1.8V typical
  • SLEEP mode: 50nA @ 1.8V typical
  • DOZE mode allows CPU to run at a lower clock speed than peripherals
  • IDLE and SLEEP modes selectively shut down peripherals and/or core for power reduction
  • Automates math functions on input signals:
  • Averaging, filter calculations, oversampling and threshold comparison
  • Hardware Capacitive Voltage Divider (CVD)
  • 5-bit resolution, rail-to-rail
  • Unbuffered I/O pin output
  • Comparator hysteresis enable
  • Invert output polarity
  • Fixed Voltage Reference (FVR) module - 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels