Microchip PIC16LF1508T-I/SS
Manufacturer No:
PIC16LF1508T-I/SS
Manufacturer:
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
7KB Flash, 256B RAM, 18 I/O, CLC, CWG, NCO, 10-bit ADC, nanoWatt XLP, 1.8V-3.6V
PIC16LF1508T-I/SS Information
- Program Memory Size (KB)
- 7
- RAM
- 256
- Number of Comparators
- 2
- SPI
- 1
- I2C
- 1
- 0
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip PIC16LF1508T-I/SS.
- High Endurance Data Flash block in lower 128 bytes of Program Memory(100,000 Writes min.)
- Internal 16MHz oscillator
- 4x Standalone PWM Modules
- Complementary Waveform Generator (CWG) Module
- Numerically Controlled Oscillator (NCO) Module
- 4xConfigurable Logic Cell (CLC) Modules
- Integrated Temperature Indicator Module
- 12 Channel 10-bit ADC with Voltage Reference
- 5-bit Digital to Analog Converter (DAC)
- Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART)
- I2C™Compatible / SPI
- 25mA Source/Sink current I/O
- In Circuit Serial Programming (ICSP)
- Integrated In-Circuit Debug / or Use an ICD Header
- PIC16LF1508 (1.8V – 3.6V)