Microchip PIC16F1508-I/SS
Microchip PIC16F1508-I/SS
Microchip PIC16F1508-I/SS
Manufacturer No:
PIC16F1508-I/SS
Manufacturer:
Microchip
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
7KB Flash, 256B RAM, 18 I/O, CLC, CWG, NCO, 10-bit ADC, nanoWatt XLP, 1.8V-3.6V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Sat, May 16 - Sun, May 17, 2026
PIC16F1508-I/SS Information
  • Type
  • Parameter
  • Program Memory Size (KB)
  • 7
  • RAM
  • 256
  • Data EEPROM (bytes)
  • 0
  • Pin Count
  • 20
  • Operation Voltage Max.(V)
  • 5.5
  • Operation Voltage Min.(V)
  • 1.8
  • ADC Resolution Max
  • 10
  • ADC Channels
  • 12
  • Zero Cross Detect
  • False
  • Number of Comparators
  • 2
  • Type
  • Parameter
  • SPI
  • 1
  • I2C
  • 1
  • Stand alone PWM
  • 4
  • Low Power
  • Yes
  • Numerically Controlled Oscillator (NCO)
  • Data Signal Modulator (DSM)
  • 0
Debug Support
• External debug header (AC244051/AC244052) is needed for debug support
• Debug and Programming support is available via PICkit™ 3, and MPLAB® ICD 3
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • Flash Program Memory with self read/write capability
  • High Endurance Data Flash block in lower 128 bytes of Program Memory(100,000 Writes min.)
  • Internal 16MHz oscillator
  • 4x Standalone PWM Modules
  • Complementary Waveform Generator (CWG) Module
  • Numerically Controlled Oscillator (NCO) Module
  • 4xConfigurable Logic Cell (CLC) Modules
  • Integrated Temperature Indicator Module
  • 12 Channel 10-bit ADC with Voltage Reference
  • 5-bit Digital to Analog Converter (DAC)
  • Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART)
  • I2C™Compatible / SPI
  • 25mA Source/Sink current I/O
  • 2x 8-bit Timers (TMR0/TMR2)
  • 1x 16-bit Timer (TMR1)
  • Extended Watchdog Timer (WDT)
  • Enhanced Power-On/Off-Reset
  • Low-Power Brown-Out Reset (LPBOR)
  • Programmable Brown-Out Reset (BOR)
  • In Circuit Serial Programming (ICSP)
  • Integrated In-Circuit Debug / or Use an ICD Header
  • PIC16LF1508 (1.8V – 3.6V)
  • PIC16F1508 (2.3V – 5.5V)