Microchip PIC16F1507-E/SO
Microchip PIC16F1507-E/SO
Manufacturer No:
PIC16F1507-E/SO
Manufacturer:
Microchip
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description:
pull from PL10
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Wed, May 13 - Thu, May 14, 2026
PIC16F1507-E/SO Information
  • Type
  • Parameter
  • Program Memory Size (KB)
  • 3.5
  • RAM
  • 128
  • Data EEPROM (bytes)
  • 0
  • Pin Count
  • 20
  • Operation Voltage Max.(V)
  • 5.5
  • Operation Voltage Min.(V)
  • 1.8
  • ADC Resolution Max
  • 10
  • ADC Channels
  • 12
  • Zero Cross Detect
  • False
  • Number of Comparators
  • 0
  • Type
  • Parameter
  • SPI
  • I2C
  • Stand alone PWM
  • 4
  • Low Power
  • Yes
  • Numerically Controlled Oscillator (NCO)
  • Data Signal Modulator (DSM)
Debug Support
• External debug header (AC244051/AC244052) is needed for debug support
• Debug and Programming support is available via PICkit™ 3, and MPLAB® ICD 3
  • Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels
  • Flash Program Memory with self read/write capability
  • 128 B of Non-volatile Data Storage
  • Internal 16MHz oscillator
  • 4x Standalone PWM
  • Complementary Waveform Generator (CWG)
  • 2x Configurable Logic Cell (CLC)
  • Integrated Temperature Indicator
  • 12 Channel 10-bit ADC with Voltage Reference
  • 25mA Source/Sink current I/O
  • 2x 8-bit Timers (TMR0/TMR2)
  • 1x 16-bit Timer (TMR1)
  • Extended Watchdog Timer (WDT)
  • Enhanced Power-On/Off-Reset
  • Low-Power Brown-Out Reset (LPBOR)
  • Programmable Brown-Out Reset (BOR)
  • In Circuit Serial Programming (ICSP)
  • In-Circuit Debug using a Debug Header
  • Wide Operation Voltage Variant ‘F’ (2.3V – 5.5V)
  • eXtreme Low Power (XLP) ‘LF’ Variant (1.8V – 3.6V)