NEXPERIA PESD12VV1BLSYL
NEXPERIA PESD12VV1BLSYL
NEXPERIA PESD12VV1BLSYL
Manufacturer No:
PESD12VV1BLSYL
Manufacturer:
NEXPERIA
Package:
SOD-882
Description:
TVS DIODE 12VWM 57VC DFN1006BD-2.57V Clamp 12A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DFN1006BD-2
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
PESD12VV1BLSYL Information
  • Type
  • Parameter
  • Category
  • Circuit Protection
  • Manufacturer
  • Nexperia USA Inc.
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR), Cut Tape (CT)
  • Part Status
  • Active
  • Manufacturer Lead Time
  • 8 Weeks
  • Applications
  • Telecom
  • Bidirectional Channels
  • 1
  • Capacitance @ Frequency
  • 17pF @ 1MHz
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
  • 12A (8/20µs)
  • Grade
  • Automotive
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
  • -55°C ~ 150°C (TA)
  • Package / Case
  • SOD-882
  • Power - Peak Pulse
  • Power Line Protection
  • No
  • Qualification
  • AEC-Q101
  • Supplier Device Package
  • DFN1006BD-2
  • Zener
  • Voltage - Breakdown (Min)
  • 14.6V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
  • 57V