NXP PESD12VL2BT/S911,2
NXP PESD12VL2BT/S911,2
NXP PESD12VL2BT/S911,2
Manufacturer No:
PESD12VL2BT/S911,2
Manufacturer:
NXP
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PESD12VL2BT/S911,2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
  • -65°C~150°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2009
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Type
  • Zener
  • Applications
  • General Purpose
  • Base Part Number
  • PESD*L2B
  • Parameter
  • Power Line Protection
  • No
  • Voltage - Breakdown (Min)
  • 14.2V
  • Power - Peak Pulse
  • 200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000?s)
  • 5A 8/20?s
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
  • 37V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
  • 12V Max
  • Bidirectional Channels
  • 2
  • Capacitance @ Frequency
  • 19pF @ 1MHz