NEXPERIA PESD12VL2BT-QR
NEXPERIA PESD12VL2BT-QR
NEXPERIA PESD12VL2BT-QR
Manufacturer No:
PESD12VL2BT-QR
Manufacturer:
NEXPERIA
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PESD12VL2BT-QR Information
  • Manufacturer
  • Nexperia
  • Product Category
  • ESD Suppressors / TVS Diodes
  • RoHS Status
  • Product Type
  • ESD Suppressors
  • Polarity
  • Bidirectional
  • Working Voltage
  • 12 V
  • Number of Channels
  • 2 Channel
  • Termination Style
  • SMD/SMT
  • Package / Case
  • SOT-23-3
  • Breakdown Voltage
  • 14.2 V
  • Clamping Voltage
  • 37 V
  • Pppm - Peak Pulse Power Dissipation
  • 200 W
  • Vesd - Voltage ESD Contact
  • 8 kV
  • Vesd - Voltage ESD Air Gap
  • 15 kV
  • Cd - Diode Capacitance
  • 19 pF
  • Ipp - Peak Pulse Current
  • 5 A