BORN PESD12VL2BT-N
BORN PESD12VL2BT-N
Manufacturer No:
PESD12VL2BT-N
Manufacturer:
BORN
Package:
Description:
12A@8/20us 350W@8/20us 35V 13.3V Bidirectional 12V SOT-23 TVS Diodes ROHS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
PESD12VL2BT-N Information
  • Type
  • Parameter
  • Package
  • SOT-23
  • level of protection
  • IEC 61000-4-2;IEC 61000-4-4;IEC 61000-4-5
  • Reverse Leakage Current (Ir)
  • 100nA
  • Peak Pulse Current (Ipp)
  • 12A@8/20us
  • Operating temperature
  • -55℃~+125℃
  • Peak Pulse Power Dissipation (Ppp)
  • 350W@8/20us
  • Clamping Voltage
  • 35V
  • Junction Capacitance
  • 30pF
  • Voltage - Breakdown
  • 13.3V
  • Polarity
  • Bidirectional
  • Type
  • Parameter
  • Reverse Stand-Off Voltage (Vrwm)
  • 12V