Renesas NP60N06VLK-E1-AY
Renesas NP60N06VLK-E1-AY
Renesas NP60N06VLK-E1-AY
Manufacturer No:
NP60N06VLK-E1-AY
Manufacturer:
Renesas
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 7.9mOhm @ 30A, 10V ±20V 3600 pF @ 25 V 56 nC @ 10 V 60 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NP60N06VLK-E1-AY Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
  • TO-252 (MP-3ZP)
  • Mfr
  • Renesas Electronics America Inc
  • Package
  • Digi-Reel?
  • Product Status
  • Active
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
  • 4.5V, 10V
  • Power Dissipation (Max)
  • 1.2W (Ta), 105W (Tc)
  • Series
  • Automotive, AEC-Q101
  • Operating Temperature
  • 175°C
  • Type
  • Parameter
  • Technology
  • MOSFET (Metal Oxide)
  • FET Type
  • N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
  • 7.9mOhm @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
  • 2.5V @ 250?A
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
  • 3600 pF @ 25 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
  • 60A (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
  • 56 nC @ 10 V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
  • 60 V
  • Vgs (Max)
  • ±20V
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas NP60N06VLK-E1-AY.
NP60N06VLK-E1-AY Overview
A device's maximum input capacitance is 3600 pF @ 25 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 60 V drain to source voltage (Vdss).
NP60N06VLK-E1-AY Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)