ONSEMI NCP301HSN30T1
ONSEMI NCP301HSN30T1
ONSEMI NCP301HSN30T1
Manufacturer No:
NCP301HSN30T1
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
1.5V 5 Terminals 5-Pin NCP301 Voltage supervisor 1 Channels Min 800mV Max 10V
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP301HSN30T1 Information
  • Type
  • Parameter
  • Lifecycle Status
  • OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
  • SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
  • 5
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C TA
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Pbfree Code
  • no
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 5
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Additional Feature
  • DETECTION THRESHOLD VOLTAGE IS 3.0V
  • Subcategory
  • Power Management Circuits
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP301HSN30T1.
NCP301HSN30T1 Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Tape & Reel (TR)-packaging is used. The purpose of this IC management is to provide you with a reference of 1 functions. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. The purpose of this IC power is to provide you with a reference of SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 240. When a supply voltage of 1.5V is applied to the power ic, it conducts. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. Surface Mount mounts power management on the wall. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. A total of 5 pins are located on this power management. 5 pins are present on the power management system. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should not be less than 800mV volts. This IC power should be powered by no more than 10V volts of supply voltage (Vsup). Power management recommends the Surface Mount mounting type. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~125°C TA. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. For this power management, there is an 500nA volt supply current. Additionally, IC management are a variety of features, for example [0], to name a few. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCP301. The voltage supervisor requires a power source of 5V volts in order to work correctly. A current of 70mA can be drawn from the IC management.
NCP301HSN30T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
Current rating of 70mA