MURATA NCP15XH103K03RC
MURATA NCP15XH103K03RC
MURATA NCP15XH103K03RC
Manufacturer No:
NCP15XH103K03RC
Manufacturer:
MURATA
Package:
0402
Description:
NTC THERMISTOR Tolerance:10%
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP15XH103K03RC Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0402
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • 2
  • Tolerance
  • 10%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Number of Terminations
  • 2
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 10kOhm
  • Type
  • Parameter
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
  • 125°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
  • 100mW
  • Packing Method
  • TAPE, PAPER
  • Resistor Type
  • NTC THERMISTOR
  • Current Rating
  • 310μA
  • Rated Power Dissipation (P)
  • 0.1W
  • Terminal Placement
  • DUAL
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA NCP15XH103K03RC.
NCP15XH103K03RC Overview
The package 0402 includes it for convenience. A maximum operating temperature of 125°C is required for the reliable operation of NTC thermistors. For reliability, NTC thermistors may be operated at a temperature of -40°C. All of the NTC thermistors have 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function. Unlike other electronic components, the electronic component can absorb power dissipation of 0.1W. A NTC thermistor's maximum current can be set to 310μA without negatively affecting the fuse element.
NCP15XH103K03RC Features
2 Pins
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Current Rating of 310μA
10% Tolerance