MURATA NCP15WM154J03RC
MURATA NCP15WM154J03RC
MURATA NCP15WM154J03RC
Manufacturer No:
NCP15WM154J03RC
Manufacturer:
MURATA
Package:
0402 (1005 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP15WM154J03RC Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • NCP15
  • Tolerance
  • 5%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 150kOhm
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA NCP15WM154J03RC.
NCP15WM154J03RC Overview
The package for NTC thermistors is a Tape & Reel (TR). As a convenience, it is included in the package 0402 (1005 Metric). Typical resistance tolerances for NTC thermistors are ±5%. The temperature setting of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C for reliable performance. A total of 2 terminations are present on these NTC thermistors. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. Power dissipation of 0.1W can be absorbed by the electronic component. The maximum power dissipation of NTC thermistors is 100mW. It is possible to use NTC thermistors with a maximum current of 800μA without deteriorating the fuse element too much.
NCP15WM154J03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
150kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 800μA
5% Tolerance