MURATA NCP15WF104E03RC
MURATA NCP15WF104E03RC
MURATA NCP15WF104E03RC
Manufacturer No:
NCP15WF104E03RC
Manufacturer:
MURATA
Package:
0402 (1005 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP15WF104E03RC Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • 0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • NCP15
  • Tolerance
  • 3%
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 100kOhm
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • HTS Code
NCP15WF104E03RC Overview
Thermistors manufactured by NTC are packaged as Tape & Reel (TR). In order to make it as convenient as possible, it is included in the package 0402 (1005 Metric). NTC thermistors are required to have a resistance tolerance of ±3% in order to function. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. In total, these NTC thermistors have 2 terminations. It is necessary to connect the 2 pins to the NTC thermistors for them to function properly. In this case, the electronic component can absorb the dissipation of 0.1W. An NTC thermistor can dissipate a maximum of 100mW. With NTC thermistors, the maximum current can be 100μA without causing too much damage to the fuse.
NCP15WF104E03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
100kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 100μA
3% Tolerance