ONSEMI NCP1201D100R2
ONSEMI NCP1201D100R2
ONSEMI NCP1201D100R2
Manufacturer No:
NCP1201D100R2
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
8 Terminations 16V Max NCP1201 AC to DC power converter 1 Outputs 100kHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP1201D100R2 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
  • YES
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • 30
  • Base Part Number
  • NCP1201
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1201D100R2.
NCP1201D100R2 Overview
In the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) , the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter type is Tape & Reel (TR) .It is mounted in the way of Surface Mount .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C.Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.In this AC to DC transformer, the switching frequency is 100kHz .Vcc/Vdd can be used within the range of 16V Max supply voltage.As a result, it has had 8 terminations.There are 8 pins in the ac-dc converter.If you select the NCP1201 family, you will be able to search for similar acdc converters.There are 1 outputs to be processed.AC to DC converter is included in Switching Regulator or Controllers .We have set the output current to 250mA .There is 6.5V output voltage from this AC/DC converter.During a 16V -voltage supply, the interface IC conducts.
NCP1201D100R2 Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 100kHz
Output Current at 250mA
Operating Supply Voltage at the range of 16V