ONSEMI NCP1054ST44T3
ONSEMI NCP1054ST44T3
ONSEMI NCP1054ST44T3
Manufacturer No:
NCP1054ST44T3
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
4 Terminations 7.5V~10V 4 Pin NCP1054 AC to DC power converter 1 Outputs
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
NCP1054ST44T3 Information
  • Package / Case
  • TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2006
  • Number of Terminations
  • 4
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
  • 40W
  • Max Power Dissipation
  • 40W
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1054ST44T3.
NCP1054ST44T3 Overview
A ac to dc converter of the package TO-261-4, TO-261AA contains the ac to dc converter.In Tape & Reel (TR) case, the ac dc converter is available.There is a mounting point for this AC/DC converter in the way of Surface Mount .The ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C to deliver its optimal performance.SWITCHING REGULATOR analog ICs are employed in this AC DC converter.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 7.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd).In total, it has 4 terminations.There are 4 pins on this ac/dc converter.Up to 4 pins are present on the ac-dc converter.Search similar acdc converters based on NCP1054 family members.Running 1 outputs is available.The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .AC to DC converter is able to reach high efficiency when its frequency is 44kHz .Based on a unique technique, the input voltage can be ensured to have the maximal value of 8.5V .An amount of current of 2A can be supplied to the ac to dc inverter.
NCP1054ST44T3 Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
With 4 pins