ONSEMI NCP1050P100G
ONSEMI NCP1050P100G
Manufacturer No:
NCP1050P100G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description:
Monolithic High Voltage Gated Oscillator Power Switching Regulator
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP1050P100G Information
  • Type
  • Parameter
  • V(BR)DSS Max (V)
  • 700
  • DSS (mA)
  • 6.3
  • Brown-out
  • No
  • Package Type
  • PDIP-7
  • MSL Type
  • NA
  • MSL Temp (°C)
  • 0
  • Container Type
  • TUBE
  • Control Mode
  • Current Mode
  • fsw Typ (kHz)
  • 100
  • fJitter Typ (%)
  • Yes
  • Type
  • Parameter
  • Latch
  • Yes
  • Case Outline
  • 626A-01
  • Container Qty.
  • 50
  • RDS(ON) Typ (Ω)
  • 30
  • UVLO
  • Over Power Compensation
  • No
  • Stand-by Mode
  • IPeak (mA)
  • 100
  • HV Start-up Min (V)
  • Short Circuit Protection
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1050P100G.
The NCP1050 through NCP1055 are monolithic high voltage regulators that enable end product equipment to be compliant with low standby power requirements. This device series combines the required converter functions allowing a simple and economical power system solution for office automation, consumer, and industrial products. These devices are designed to operate directly from a rectified AC line source. In flyback converter applications they are capable of providing an output power that ranges from 6.0 W to 40 W with a fixed AC input of 100 V, 115 V, or 230 V, and 3.0 W to 20 W with a variable AC input that ranges from 85 V to 265 V. This device series features an active startup regulator circuit that eliminates the need for an auxiliary bias winding on the converter transformer, fault logic with a programmable timer for converter overload protection, unique gated oscillator configuration for extremely fast loop response with double pulse suppression, power switch current limiting, input undervoltage lockout with hysteresis, thermal shutdown, and auto restart fault detection. These devices are available in an economical 8-pin dual-in-line package.
Application
  • AC–DC Converters
  • Wall Adapters
  • Portable Electronic Chargers
  • Low Power Standby and Keep–Alive Supplies
Feature
  • Startup Circuit Eliminates the Need for Transformer Auxiliary Bias Winding
  • Optional Auxiliary Bias Winding Override for Lowest Standby Power Applications
  • Converter Output Overload and Open Loop Protection
  • Auto Restart Fault Protection
  • IC Thermal Fault Protection
  • Unique, Dual Edge, Gated Oscillator Configuration for Extremely Fast Loop Response
  • Oscillator Frequency Dithering with Controlled Slew Rate Driver for Reduced EMI
  • Low Power Consumption Allowing European Blue Angel Compliance
  • On–Chip 700 V Power Switch Circuit and Active Startup Circuit
  • Rectified AC Line Source Operation from 85 V to 265 V
  • Input Undervoltage Lockout with Hysteresis
  • Oscillator Frequency Options of 44 kHz, 100 kHz, 136 kHz