ONSEMI NCP1050P100
ONSEMI NCP1050P100
ONSEMI NCP1050P100
Manufacturer No:
NCP1050P100
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description:
8 Terminations 7.5V~10V NCP1050 AC to DC power converter 1 Outputs
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP1050P100 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • NO
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2006
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 8
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
  • 40W
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
  • 40W
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1050P100.
NCP1050P100 Overview
In the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads , the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter type is Tube .It is mounted in the way of Through Hole .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C.Analog ICs of type SWITCHING REGULATOR are used in this AC DC converter.Vcc/Vdd can be used within the range of 7.5V~10V supply voltage.As a result, it has had 8 terminations.There are 8 pins in the ac-dc converter.If you select the NCP1050 family, you will be able to search for similar acdc converters.There are 1 outputs to be processed.AC to DC converter is included in Switching Regulator or Controllers .High efficiency can be achieved when AC to DC converters frequency is set to 100kHz .Based on a unique technique, it is possible to ensure input voltages with the maximal value of 8.5V .A maximum current of 2A may be supplied to the ac to dc inverter.A quiescent current of 0 volts is consumed by the AC to DC power supply.
NCP1050P100 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads