ONSEMI NCP1014ST65T3G
ONSEMI NCP1014ST65T3G
Manufacturer No:
NCP1014ST65T3G
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
High Voltage Switching Regulator for Offline SMPS
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
NCP1014ST65T3G Information
  • Type
  • Parameter
  • Stand-by Mode
  • Yes
  • Over Power Compensation
  • No
  • Brown-out
  • No
  • V(BR)DSS Max (V)
  • 700
  • IPeak (mA)
  • 450
  • HV Start-up Min (V)
  • Yes
  • Package Type
  • SOT-223-4 / TO-261-4D
  • Case Outline
  • MSL Type
  • 1
  • MSL Temp (°C)
  • 260
  • Type
  • Parameter
  • Control Mode
  • Current Mode
  • UVLO
  • Short Circuit Protection
  • Latch
  • Container Type
  • REEL
  • fJitter Typ (%)
  • RDS(ON) Typ (Ω)
  • 11
  • DSS (mA)
  • 8
  • Container Qty.
  • 4000
  • fsw Typ (kHz)
  • 65
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1014ST65T3G.
The NCP101X series integrates a fixed-frequency current-mode controller and a 700 V voltage MOSFET. Housed in a PDIP7 package, the NCP101X offers everything needed to build a rugged and low-cost power supply, including soft-start, frequency jittering, short-circuit protection, skip-cycle, a maximum peak current setpoint and a Dynamic Self-Supply (no need for an auxiliary winding).Unlike other monolithic solutions, the NCP101X is quiet by nature: during nominal load operation, the part switches at one of the available frequencies (65-100-130 kHz). When the current setpoint falls below a given value, e.g. the output power demand diminishes, the IC automatically enters the so-called skip cycle mode and provides excellent efficiency at light loads. Because this occurs at typically 1/4 of the maximum peak value, no acoustic noise takes place. As a result, standby power is reduced to the minimum without acoustic noise generation.
Application
  • Auxiliary Power Supplies
End Product
  • Low Power AC/DC Adapter for Chargers
Feature
  • Built-in 700V MOSFET with Typical RdsON of 11 or 22 Ohms
  • Large Creepage Distance between High-Voltage Pins
  • Current- Mode Fixed Frequency Operation: 65kHz - 100kHz - 130kHz
  • Skip-Cycle Operation at Low Peak Currents Only: No Acoustic Noise!
  • Dynamic Self-Supply, No Need of an Auxiliary Winding
  • Internal 1ms Soft-Start
  • Auto-Recovery Internal Output Short-Circuit Protection
  • Latched Overvoltage Protection with Auxiliary Winding Operation
  • Frequency Jittering for better EMI Signature
  • Below 100 mW Standby Power if Auxiliary Winding is Used