ONSEMI NCP1013ST65T3
ONSEMI NCP1013ST65T3
ONSEMI NCP1013ST65T3
Manufacturer No:
NCP1013ST65T3
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
4 Terminations 8.5V~10V 4 Pin NCP1013 AC to DC power converter 65kHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP1013ST65T3 Information
  • Package / Case
  • TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
  • YES
  • Number of Pins
  • 4
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Published
  • 2007
  • Number of Terminations
  • 4
  • Max Power Dissipation
  • 19W
  • Terminal Position
  • SINGLE
  • Terminal Form
  • GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • 240
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.3mm
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1013ST65T3.
NCP1013ST65T3 Overview
In the TO-261-4, TO-261AA package, the ac to dc converter is embedded.In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.The AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ in order to ensure its performance.An analog IC of type SWITCHING REGULATOR is employed in this AC DC converter.At this point, the switching frequency reaches 65kHz .Within the range of 8.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.There are a total of 4 terminations.The ac/dc converter has 4 pins.There are a total of 4 pins on the ac-dc converter.The NCP1013 family can be used to search for similar acdc converters.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.It is possible to supply the ac to dc inverter with a maximum current of 1A .The interface IC conducts when the supply voltage is 10V .
NCP1013ST65T3 Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
Switching Frequency at 65kHz
With 4 pins
Operating Supply Voltage at the range of 10V