ONSEMI NCP1012APL065R2G
Manufacturer No:
NCP1012APL065R2G
Manufacturer:
Package:
8-SMD (7 Leads), Gull Wing
Description:
High Voltage Switching Regulator for Offline SMPS
NCP1012APL065R2G Information
- Type
- Parameter
- MSL Type
- 3
- Container Type
- REEL
- Control Mode
- Current Mode
- Over Power Compensation
- No
- Short Circuit Protection
- Yes
- Brown-out
- No
- Package Type
- PDIP-7
- MSL Temp (°C)
- 260
- Container Qty.
- 1000
- fsw Typ (kHz)
- 65
- Type
- Parameter
- RDS(ON) Typ (Ω)
- 11
- UVLO
- Yes
- Stand-by Mode
- V(BR)DSS Max (V)
- 700
- HV Start-up Min (V)
- DSS (mA)
- 8
- Case Outline
- 626AA
- fJitter Typ (%)
- IPeak (mA)
- 250
- Latch
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1012APL065R2G.
Datasheet:
The NCP101X series integrates a fixed-frequency current-mode controller and a 700 V voltage MOSFET. Housed in a PDIP7 package, the NCP101X offers everything needed to build a rugged and low-cost power supply, including soft-start, frequency jittering, short-circuit protection, skip-cycle, a maximum peak current setpoint and a Dynamic Self-Supply (no need for an auxiliary winding).Unlike other monolithic solutions, the NCP101X is quiet by nature: during nominal load operation, the part switches at one of the available frequencies (65-100-130 kHz). When the current setpoint falls below a given value, e.g. the output power demand diminishes, the IC automatically enters the so-called skip cycle mode and provides excellent efficiency at light loads. Because this occurs at typically 1/4 of the maximum peak value, no acoustic noise takes place. As a result, standby power is reduced to the minimum without acoustic noise generation.
Application
- Auxiliary Power Supplies
End Product
- Low Power AC/DC Adapter for Chargers
Feature
- Built-in 700V MOSFET with Typical RdsON of 11 or 22 Ohms
- Large Creepage Distance between High-Voltage Pins
- Current- Mode Fixed Frequency Operation: 65kHz - 100kHz - 130kHz
- Skip-Cycle Operation at Low Peak Currents Only: No Acoustic Noise!
- Dynamic Self-Supply, No Need of an Auxiliary Winding
- Internal 1ms Soft-Start
- Auto-Recovery Internal Output Short-Circuit Protection
- Latched Overvoltage Protection with Auxiliary Winding Operation
- Frequency Jittering for better EMI Signature
- Below 100 mW Standby Power if Auxiliary Winding is Used