ONSEMI NCP1010AP065
ONSEMI NCP1010AP065
ONSEMI NCP1010AP065
Manufacturer No:
NCP1010AP065
Manufacturer:
ONSEMI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Description:
7 Terminations 8.5V~10V NCP1010 AC to DC power converter 65kHz
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
NCP1010AP065 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mounting Type
  • Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
  • NO
  • Operating Temperature
  • -40°C~150°C TJ
  • Packaging
  • Tube
  • Published
  • 2007
  • JESD-609 Code
  • e0
  • Part Status
  • Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 7
  • Type
  • Parameter
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Terminal Finish
  • Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
  • Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
  • 19W
  • Terminal Position
  • DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
  • NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
  • 1
  • Terminal Pitch
  • 2.54mm
  • Reach Compliance Code
  • not_compliant
Download datasheets and manufacturer documentation for ONSEMI NCP1010AP065.
NCP1010AP065 Overview
There is a ac to dc converter embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .The ac dc converter is available in Tube case.In this case, the AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR is employed.When the switching frequency reaches 65kHz , the process is complete.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 8.5V~10V (Vcc/Vdd).There are a total of 7 terminations in it.The ac-dc converter has 8 pins.Similar acdc converters can be found using the NCP1010 family.AC to DC converter is contained in Switching Regulator or Controllers .In theory, the maximum current that can be supplied to the ac to dc inverter is 0.55A .Interfacing ICs conduct when there is 10V supply voltage.
NCP1010AP065 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
Operating Supply Voltage at the range of 10V