MURATA NCP03WL683J05RL
MURATA NCP03WL683J05RL
MURATA NCP03WL683J05RL
Manufacturer No:
NCP03WL683J05RL
Manufacturer:
MURATA
Package:
0201 (0603 Metric)
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Fri, May 15 - Sat, May 16, 2026
NCP03WL683J05RL Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 13 Weeks
  • Mount
  • Surface Mount
  • Mounting Type
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • 0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
  • WRAPAROUND
  • Number of Pins
  • 2
  • Operating Temperature
  • -40°C~125°C
  • Packaging
  • Tape & Reel (TR)
  • Series
  • NCP03
  • Tolerance
  • 5%
  • Type
  • Parameter
  • JESD-609 Code
  • e3
  • Pbfree Code
  • yes
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • 2
  • Termination
  • SMD/SMT
  • ECCN Code
  • EAR99
  • Resistance
  • 68kOhm
  • Terminal Finish
  • Tin (Sn)
  • HTS Code
Download datasheets and manufacturer documentation for MURATA NCP03WL683J05RL.
NCP03WL683J05RL Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Tape & Reel (TR). 0201 (0603 Metric) includes it as a convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±5%. A temperature setting of -40°C~125°C is required to ensure reliable performance of NTC thermistors. NTC thermistors have a total of 2 terminals. The 2 pins of the NTC thermistors must be connected to make the thermistors work correctly. 0.1W power can be dissipated by the electronic component. A NTC thermistor is capable of dissipating 100mW of power. Fuse elements can tolerate a maximum current of 120?A without too much deterioration.
NCP03WL683J05RL Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP03 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
68kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 120?A
5% Tolerance