TI MSP430G2201IRSA16
TI MSP430G2201IRSA16
TI MSP430G2201IRSA16
Manufacturer No:
MSP430G2201IRSA16
Manufacturer:
TI
Package:
VQFN
Description:
Microcontroller 16 Pin 16MHz 2.2V VQFN
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MSP430G2201IRSA16 Information
  • Type
  • Parameter
  • Mount
  • Surface Mount
  • Package / Case
  • VQFN
  • Number of Pins
  • 16
  • Pbfree Code
  • no
  • Number of Terminations
  • 16
  • Max Operating Temperature
  • 85°C
  • Min Operating Temperature
  • -40°C
  • Subcategory
  • Microcontrollers
  • Technology
  • CMOS
  • Terminal Position
  • QUAD
  • Type
  • Parameter
  • Supply Voltage
  • 2.2V
  • Frequency
  • 16MHz
  • Pin Count
  • Power Supplies
  • 2/3.3V
  • Temperature Grade
  • INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
  • 3.6V
  • Min Supply Voltage
  • 1.8V
  • Memory Size
  • 2kB
  • Number of I/O
  • 10
  • RAM Size
  • 128B
Download datasheets and manufacturer documentation for TI MSP430G2201IRSA16.
MSP430G2201IRSA16 Overview
Packaged in a VQFN format. A total of 10 I/Os are on the Microcontroller. ICs for MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/peripheral parts. There are 16 terminations on the IC chip, which means there are 16 terminations on the integrated circuit chip. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. Microcontroller chip has outputs of 2.2V volts. The system has NO channels for DMA communication. There is 2kB memory size assigned to the part. At a frequency of 16MHz, Microcontroller can operate efficiently. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 16 pins. There are 1 timers/counters in this device. In total, it has 16 pins. The equipment has a FLASH memory that is built in. It is equipped with a MSP430 core architecture which is integrated into it. In the 10 Programmable I/O section, it can be programmed in many different ways. It has 8 channels that can be accessed through UART.
MSP430G2201IRSA16 Features
VQFN package
Microcontrollers subcategory
Minimum temperature of -40°C