NXP MRF101AN-START
NXP MRF101AN-START
NXP MRF101AN-START
Manufacturer No:
MRF101AN-START
Manufacturer:
NXP
Package:
TO-220-3
Shipped from:HK Warehouse
Expected Shipping:Thu, May 14 - Fri, May 15, 2026
MRF101AN-START Information
  • Type
  • Parameter
  • Factory Lead Time
  • 8 Weeks
  • Package / Case
  • TO-220-3
  • Part Status
  • Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
  • 1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
  • 133V
  • Current Rating (Amps)
  • 10?A
  • Frequency
  • 1.8MHz~250MHz
  • Current - Test
  • 100mA
  • Transistor Type
  • LDMOS
  • Gain
  • 21.1dB
  • Type
  • Parameter
  • Power - Output
  • 115W
  • Voltage - Test
  • 50V
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP MRF101AN-START.
Features of the MRF101AN-START include:
? Low noise figure of 1.2 dB
? High gain of 17 dB
? High power output of up to 10 watts
? High frequency range of up to 500 MHz